Gjutblocket är SÅLT!

SÅLT!!!

Säljer ett Lyman gjutblock.

Modell:
#358 156 BV

SWC GC, ”dual crimp groove" (en avsedd för .38spcl och en för .357mag)

155gr Kulvikten anges med Lyman #2 = 5% tenn, 5% antimon och 90% bly – vilket är en onödigt hård legering för denna kultyp. Med mer bly som i ”hjulviktslegering”, ska de tydligen hamna på ca 158gr.

Kan även användas utan Gas Check.

2-hålsblock

Någon form av egengjort handtag som är väldigt stabilt och precist i passningen.

Skick enligt bilder, förefaller vara i gott men använt skick. Jag har inte gjutit med det själv förutom för att få några som jag kunde fotografera, då jag inte har behov av detta gjutblock – kom med i ett paketköp.

Har även en oöppnad och en öppnad ask med Hornady gas-checks till denna kula - skulle tippa på att det är ca 250 st kvar i den öppnade = ca 1250 st totalt.

Pris: ge mig ett rimligt bud, så kan vi nog komma överens! (Nypris på Lyman 2-hålsblock ligger på ca 1650 kr utan handtag och 1250 st GC kostar ca 800 kr)

Finns i Emmaboda och kan skickas om köparen står för fraktkostnad.




Jag är intresserad.

Hej Halle!

Det är fler som är intresserade - ge mig ett bud!

Enklast är nog att ta det via PM.

Mvh
Johan B

Hej Johan! PM skickat

Hej Halle!

Jag har svarat!

Mvh
Johan B