Välkommen gäst Aktiva Trådar | Logga in | Registrera dig

Kolvsidor till en Remington 1890 Police, cal 45LC (Hege Uberti-replika)?
jhnhan
#1 Postad : den 9 april 2012 00:20:12(UTC)
Rank: Stabil medlem

Grupper: Medlem
Registrerade sig: 2011-01-28(UTC)
Inlägg: 154

Thanks: 5 times
Was thanked: 15 time(s) in 10 post(s)
Hej!

Har en puffra av denna modell som jag skjuter rätt sällan med. Kolvsidorna är för glatta och jag tänkte ge mig på att rugga upp dem. Ifall detta inte blir bra, var hittar jag reservdelar? Kollade tillverkarens websida men hittade inget sådant.

Vidare; tycker att trumman "nyper" för lite om patronerna vilket (jag misstänker) är orsaken till de klick som uppstår alldeles för ofta. Kanske beror det på för små fabriksladdade hylsor från MagTech som jag brukar köra med? Om inte önskar jag ett visst, men minimalt, motstånd när dessa förs på plats - går detta att åtgärda (minska patronlägesdiametern med någon halvannan millimeter)?
/Johan
jhnhan
#2 Postad : den 9 april 2012 00:25:20(UTC)
Rank: Stabil medlem

Grupper: Medlem
Registrerade sig: 2011-01-28(UTC)
Inlägg: 154

Thanks: 5 times
Was thanked: 15 time(s) in 10 post(s)
Faktum är att trumman inte nyper alls om patronerna. Riktar man man det laddade vapnet uppåt glider patronerna tillbaka mot stommen/baskylen. Detta skulle jag vilja råda bot på.
/Johan
Rem44
#3 Postad : den 9 april 2012 07:50:49(UTC)

Rank: Veteran

Grupper: Medlem
Registrerade sig: 2008-12-09(UTC)
Inlägg: 2 370
Område: Skaraborg

Thanks: 13 times
Was thanked: 42 time(s) in 41 post(s)
Hej! Angne på Skytteservice borde kunna fixa kolvsidor till Ubertin. Det brukar vara ett tjokt lager lack på sidorna så passar dom exakt nu så tänk på att dom krymper lite om du tar bort all lack helt genom att tex blötlägga dom i aceton.
Hylsorna ska glappa/spela rätt mycket, och särskilt i en svartkrutare för annars så kan dom få det svårt att gå tillbaka efter avfyrning då dom pressas bakåt av rekylen mot baskylen/stötbotten.
Och dom sväller ju upp en del vid avfyrningen för att täta mot gasläckaget.
Och fastnar dom i det läget så kan det bli svårt att rotera trumman.
Kolla så inte tändhatten sitter för djupt ner i sitt säte, det skiljer en del mellan olika hyslfabrikat.
SIG P210-7, SIG P210-2-XH-IGB.
Gabor B
#4 Postad : den 9 april 2012 10:25:08(UTC)
Rank: Stabil medlem

Grupper: Medlem
Registrerade sig: 2008-12-09(UTC)
Inlägg: 293
Man
Område: Malmö

Thanks: 0 times
Was thanked: 10 time(s) in 7 post(s)
Med min Pietta .45 LC hade jag samma problem. Använde jag R&P hylsor fungerade revolvern perfekt. Med W-W hylsor blev det bara strul, trumman kärvade osv. Efter lite mätande kom jag fram till att flänsen på W-W hylsorna var lite tjockare än på R&P hylsorna. Svarvade ner ett par på prov och då fungerade även dom.
Kan ju även ha varit toleranserna på revolvern som låg lite olika, för i kompisens Uberti .45 LC där funkade båda hylsorna ok!

R&P = Remington & Peters
W-W =Winchester WCF

G
jhnhan
#5 Postad : den 9 april 2012 11:07:51(UTC)
Rank: Stabil medlem

Grupper: Medlem
Registrerade sig: 2011-01-28(UTC)
Inlägg: 154

Thanks: 5 times
Was thanked: 15 time(s) in 10 post(s)
Tackar! :)
/Johan
Användare som läser denna Tråd
Guest
Gå till  
Du kan inte skapa nya Trådar i detta forum.
Du kan inte svara på Trådar i detta forum.
Du kan inte radera dina meddelanden i detta forum.
Du kan inte ändra dina meddelanden i detta forum.
Du kan inte skapa undersökningar i detta forum.
Du kan inte svara på undersökningar i detta forum.

YAFVision Theme by Jaben Cargman (Tiny Gecko)
Powered by {0} version {1} YAF 1.9.4 | YAF © 2003-2010, Yet Another Forum.NET
This page was generated in 0,531 seconds.